dlaczegopolska.pl - Twoja przestrzeń nieograniczonych możliwości

Czym charakteryzuje się styropian fasadowy?

Anna Wróblewska 2023-07-25 0 komentarzy
Czym charakteryzuje się styropian fasadowy?

W budownictwie do ocieplenia budynków stosuje się zwykle styropian elewacyjny, który jest tańszy od wełny czy pianki poliuretanowej i równocześnie cechują go wysokie parametry termoizolacyjne. Inwestorzy nie powinni zapominać o właściwej izolacji ścian, ponieważ w przypadku jej braku lub zastosowania materiałów o niskiej jakości, straty ciepła mogą wynieść nawet do 35%. Właściciele czy deweloperzy, którym zależy na budowie energooszczędnego domu powinni przyjrzeć się ofercie marki YETICO, dostarczającej płyty styropianowe białe i grafitowe z obniżonym współczynnikiem przenikania ciepła. 

Rodzaje styropianów elewacyjnych

Najczęściej wyróżnia się polistyren ekspandowany (EPS) oraz polistyren ekstrudowany (XPS), który mimo, iż często nazywany styropianem, tak naprawdę jest materiałem typu styrodur. XPS jest nieco droższy i różni się sposobem produkcji. Ponadto na rynku można znaleźć styropian szary z dodatkiem grafitu, sadzy lub związków aluminium.

Jakie wymiary i grubość ma styropian fasadowy?

Standardowy rozmiar płyt styropianowych stosowanych do ocieplenia elewacji to 50x100 cm, jednak w przypadku izolacji sporych powierzchni wykorzystywany jest także materiał o wymiarach 60x120 cm. Jeśli chodzi o grubość, to wybór będzie zależny od współczynnika przenikania ciepła — im wyższy, tym cieńszy styropian można zastosować. W budownictwie stawianym w tradycyjnej technologii zwykle montowany jest materiał o grubości 12-15 cm, natomiast w budynkach energooszczędnych, inwestorzy wybierają płyty w przedziale 20-25 cm.

Skomentuj wpis